Tags

, , ,

Merhaba Arkadaşlar. Yeni başladığım eğitimle eş zamanlı olarak yeni bloğum’da oracle dabase hakkında yazılar yazacağım. Bu ilk yazım. Bu yazılarda öğrendiklerimi kısım kısım sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu yazı ile oracle databasenin en başından başlayıp öğrendiğim kısma kadar ilerleyeceğiz. Oracle Sql Developer kullanarak oracle’ın hali hazırda bulunan Sample Schemayı kullanarak Sql çalışmalarına başlıyorum..

Not: Kurulumda sıkıntı yaşıyorsanız bu link’den faydalanabilirsiniz.. http://yusufarslan.com/?p=206

Select kullanarak database’den verileri alıp görüntülüyebiliriz. Select işlemi database’de herhangi bir değişiklik yapmaz. Sadece görüntülemek istediğimiz bilgileri istediğimiz şekilde veya standartlarda görüntülememizi sağlar.

Select ile Projection,Selection,Joining işlemleri yapabiliriz. Bu şu demek database’imizdeki kolonları,satırları yada ilgili tabloları görüntüleyebiliriz.

Select ibaresi bu şekilde kullanılır..

SELECT *|{[DISTINCT] column|expression [alias],…}
FROM table;

Şimdi Departments tablomuzun içindeki bilgileri görüntüleyelim.. (*) ibaresi o tabloda ne varsa hepsini görmemizi sağlıyor.

Select * from departments;

Not: F9 yazdığımız Sql komutunu direk execute eder.

Oracle Sql

select department_id,department_name,manager_id,location_id from departments;

ifadesi’de önce kolon isimleri yazıp sonra from diyip departments tablosundan önde belirttiğimiz kolonların içindeki bilgileri çekeriz.

(*) kullanmak ile kolon isimlerinin hepsini tek tek yazmak arasında ciddi bir performans farkı vardır.