Tags

, , , , ,

Merhaba Arkadaşlar bu yazımızda Oracle veri tabanında Order by kullanımından bahsedeceğim. Order by ekrana monitör etmek istediğimiz verileri bizim belirlediğimiz şekilde sıralanmasını sağlar. Sql sorgusunun sonunda yer alır.Kullanım şekillerini örneklerle anlatacağım.

Örnek olarak Employees tablomuzdaki çalışanları monitör edelim ve bunları işe giriş tarihine göre sıralayalım.

select last_name, hire_date from employees order by hire_date;order by1     Burada küçükten büyüğe doğru bir sıralanma biçimi görüyoruz. Bu sıralanma biçimi order by da default(asc) dir. Eğer büyükten küçüğe sıralamak istersek yani en son işe girenden ilk işe girene doğru bir sıralamayı ‘desc’ ile yaparız.

select last_name, hire_date from employees order by hire_date desc;

Order by ibaresinden sonra sorgumuzu neye göre sıralamak istediğimizi belirtiyoruz. Yukarıdaki örnekte kolonun adını direk yazdık. Bunu kolonun sıra numarasını yazarakta yapabilirdik.

select last_name, hire_date from employees order by 2;

Order By kullanırken birden çok kolonu kendi içinde sıralaya biliriz. Aşağıdaki örnekte çalışanların isimlerini alfabeye göre küçükten büyüğe (a-z) ve işe giriş tarihlerini büyükten küçüğe(son işe girenden ilk işe girene) doğru sıralanmıştır.

select last_name, hire_date
from employees
order by last_name asc, hire_date desc;

Order by kullanırken kolon ismi yada kolonun bulunduğu sıra numarasını yazarak raporlamamızı yaptık. Şimdide kolonun aliasını(Takma ismi) çağırarak raporlamızı yapalım.

select last_name as ismi, hire_date
from employees
order by ismi;

order by alias ile çağırma

order by alias ile çağırma